Najlepsza herbata i akcesoria do jej parzenia

Najlepsza herbata i akcesoria do jej parzenia

Najlepsza herbata

Tradycja picia herbaty rozwija się od wieków na całym świecie. Co kultura, to inne naczynia, akcesoria i sposoby parzenia, można więc łatwo się pogubić. Ten wpis powinien rozjaśnić to i owo jak parzyć napój, który można śmiało nazwać najlepsza herbata.

Dzbanki i czajniki

Szeroki wybór dzbanków oraz czajników może nam namieszać w głowie - szklany, żeliwny, ceramiczny, z zaparzaczem czy bez? To w tym naczyniu odbywa się kluczowy proces zaparzenia herbaty, należy więc wybrać czajniczek wysokiej jakości, szczelny i odpowiednio zbudowany, aby nie rozlewać herbaty przy nalewaniu. Jeśli z dalekiej podróży do Azji przywiozłeś zdobiony ceramiczny dzbanek zakupiony okazyjnie na targu, lepiej przemyśleć, czy nie powinien pełnić jedynie funkcji ozdobnej. Z niedbale wykonanych lub starych naczyń może złuszczać się ich powierzchnia, a wraz z nią niezdrowe substancje. Rozmiar, pojemność czajnika i jego rodzaj dobieramy oczywiście w oparciu o nasze osobiste preferencje. Wygodne i nowoczesne rozwiązanie pasujące do każdego wnętrza to szklany dzbanek z zaparzaczem - sprzedaje takie każdy sklep z herbatami. Możemy posiadać osobny czajnik i dzbanek, do którego przelewamy gotowy napar, ale także jedno naczynie, w którym przebiega proces zaparzenia herbaty.

Z jakich rodzajów możemy wybierać? Wspomnę tu najciekawsze rozwiązania!

Czajnik do parzenia herbaty po turecku składa się z dwóch podobnie wyglądających imbryków, stojących jeden na drugim. W dolnym gotuje się wodę, w górnym zaparza herbatę. Znane nam z wyglądu czajniczki chińskie są na ogół gliniane, kamionkowe, ceramiczne. Tradycyjnie jednak Chińczycy zaparzają herbatę w czarkach z przykrywką zwanych gaiwan. Marokański imbryk ze stali ma oryginalny kształt okrągłej czarki na czterech nóżkach z wysmukłą górą. Często bywa zdobiony orientalnymi wzorami. Tradycyjnie parzy się w nim herbata zielona z miętą lub kawę.

Zaparzacze i filtry

Mowa tu o zaparzaczach możliwych do stosowania od razu w filiżance. W ostatnim czasie zarówno na każdej stronie, jaką można opisać sklep z herbatami online, jak i w tych z dekoracjami oraz drobnostkami dla wystroju domu, pojawiło się mnóstwo klasycznych, ale też fikuśnych zaparzaczy do herbaty w różnych kształtach. Możemy więc znaleźć stalowe zaparzacze rodem z kawiarni Nero, zaparzacze-zwierzątka, zaparzacze-owoce i mnóstwo innych. Warto jednak pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale i funkcjonalności - czy nasz zaparzacz dobrze się otwiera i zamyka? Czy jest wygodny w obsłudze? Dobre rozwiązanie to także papierowe filtry - torebki, do których wsypujemy herbatę i zalewamy wodą.

Termometry do herbaty

Miłośnicy herbat zaopatrują się często w termometry mierzące temperaturę wody. Jak wiadomo, każdy rodzaj herbaty wymaga konkretnego przedziału stopni Celsjusza, nie wszystko można zalać wrzątkiem. ;) Tak na przykład herbaty zielone parzymy w 75-80°C, a białe nawet w 70°. Warto zakupić termometr z oznaczeniem odpowiednich temperatur.

Pojemniki

Można pomyśleć także o zakupie estetycznie wyglądających pojemników do trzymania herbaty, na przykład szklanych. Co najważniejsze, powinny się dać szczelnie zamknąć.

Zestawy do picia herbaty

Fani odmiany: chińska herbata - powinni koniecznie zaopatrzyć się w zestawy małych czarek - filiżanek, z których pija się w Azji. Wyglądają miniaturowo, lecz właśnie dzięki rozmiarowi pozwalają rozsmakować się w liściastych naparach. Do herbat czarnych, czerwonych i białych wystarczy zakupić wedle własnego uznania komplety filiżanek i spodków, szeroko dostępnych w wielu sklepach.

Matcha - japońska zielona herbata

Szczególnie intrygująco wygląda komplet do przygotowania zielonej herbaty matcha. Jest ona oryginalnie w postaci sproszkowanej, trzeba więc ją rozrobić przy użyciu czarki w kształcie miseczki (matchawan) oraz bambusowej miotełki (chasen). Do zestawu należy także bambusowa łyżeczka do nałożenia proszku i sitko. Po nałożeniu herbaty do czarki, należy zalać ją ciepłą wodą i rozmieszać miotełką. Wspomniane akcesoria sprzedaje każdy dobry sklep internetowy z herbatą. O akcesoriach do przygotowywania i picia herbaty można mówić godzinami, co dopiero wybierać, zapamiętajmy więc: najlepsza herbata to ta, która nam smakuje i warto kupić przedmioty, z których będziemy z radością korzystać!