Herbata zielona – z czym nie należy jej łączyć

Herbata zielona – z czym nie należy jej łączyć

Kapryśne herbaty

Zaparzenie herbaty wydaje się prostym zadaniem — wystarczy zalać ją wrzątkiem, poczekać kilka minut i… gotowe. Jeśli jednak naszym celem jest herbata zielona, to zasady jej przygotowania są nieco bardziej skomplikowane. To samo dotyczy jej spożywania, bowiem z pewnymi dodatkami nie powinno się jej łączyć. Zielona i biała herbata to popularne gorące napoje, szczególnie w porze jesienno-zimowej. Jak się okazuje, przy zaparzaniu i spożywaniu zielonej herbaty trzeba być ostrożnym. Jej wielbicielom niestety zdarza się popełniać wiele błędów.

Herbata zielona, a popijanie leków

W instrukcji stosowania leków często można znaleźć informację, że tabletkę po zażyciu należy popić. Jest to niezbędne, by skuteczność leku była na odpowiednim poziomie. Bez tego bowiem organizm może mieć problem z jego rozpuszczeniem. Sporo osób korzysta z napoju, który ma pod ręką — także z herbaty zielonej. To błąd, ponieważ kofeina i inne składniki zawarte w herbacie mogą wejść w interakcję z lekiem, a także obniżyć skuteczność działania substancji aktywnej. Czy wobec tego istnieje dobra herbata, którą można popijać leki? Prawdopodobnie nie, dlatego najrozsądniej jest napić się wody. W szczególności takiej, która nie zawiera dużej ilości składników mineralnych.

Cytryna do herbaty

Zielona herbata i cytryna to znane i lubiane połączenie, jednak jak się okazuje, może być szkodliwe dla zdrowia. Glin zawarty w liściach herbaty, pod wpływem dodania kwasu wydziela się do naparu w postaci cytrynianu glinu. Nie oznacza to, że z takiego połączenia należy rezygnować. Wystarczy dodać cytrynę do herbaty dopiero po usunięciu liści z naparu.

Zielona herbata z… wrzątkiem

Nawet najlepsze herbaty zielone nie lubią się z wrzątkiem. Zbyt wysoka temperatura spowoduje utratę części aromatu i wytrącenie do naparu nieprzyjemnego smaku goryczki. Spożywanie takiej herbaty nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest groźne dla zdrowia. Istotny jest także czas parzenia, gdzie można uzyskać efekt pobudzający lub uspokajający. Herbata zielona to smaczny napój. Liście zielonej herbaty nadają się do kilkukrotnego zaparzania, a każdy kolejny napar ma łagodniejszy smak. Należy jednak robić to umiejętnie.