Rooibos i jego charakterystyka oraz właściwości

 

Rooibos i jego charakterystyka oraz właściwości

Rooibos czyli nie-herbata

Zapewne każdy sklep z herbatami jest zaopatrzony w herbatę, jaką jest rooibos. Warto zaznaczyć, że nie jest to herbata w pełnym znaczeniu tego słowa. Bowiem jest to napar z czerwonokrzewu afrykańskiego, a więc z rośliny uprawianej Republice Południowej Afryki. Swój czerwony kolor zawdzięcza procesowi fermentacji.

Łagodny smak

W celu uzyskania naparu należy zalać łyżeczkę liści szklanką gorącej wody i zaparzać przez 2-3 minuty. Następnie po przefiltrowaniu, jest już gotowy do spożycia. Można pić go z miodem, sokiem malinowym, cukrem, ale jego smak jest bardzo łagodny, więc nie jest to konieczne. Napar ma czerwony kolor oraz delikatny, łagodny aromat, w którym wyczuć można posmak miodu. Przez to, iż nie zawiera garbników, nie podrażnia żołądka i nie posiada gorzkiego posmaku, typowego dla innych herbat. Nie posiada również kofeiny, dzięki czemu herbata roiboos nie wpływa pobudzająco na organizm.

Mnóstwo dobrych właściwości

Zawiera makro i mikroelementy, takie jak: żelazo, potas, magnez mangan, miedź, wapń, cynk, sód, czy fluor. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom jest to dobra herbata dla dzieci. Można pić ją również przed snem, a także spożywać ją mogą kobiety w ciąży. Herbata rooibos może łagodzić bóle głowy, drażliwość i obniżać poziom cholesterolu, a także wspomagać leczenie alergii na kurz, roztocza lub żywność. Korzystnie działa na osoby cierpiące na depresję oraz wahania nastroju, gdyż zawarte w herbacie rooibos flawonoidy stymulują wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Rooibos jako alternatywa

Napar z czerwonokrzewu afrykańskiego ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosuje się go często w dermatologii i kosmetyce. Bywa pomocny przy leczeniu trądziku i oparzeń słonecznych, a także przy łuszczycy. Kompresy z naparu pomogą nawet przy zmęczonych i podpuchniętych oczach. Istnieje powszechna opinia, iż obniża ciśnienie i działa odprężająco, jak również pomaga na problemy żołądkowo – jelitowe i stosować ją można przy biegunkach i wzdęciach. W Republice Południowej Afryki napar ten jest stosowany dla niemowląt, w celu łagodzenia kolki. Jest wiec to idealna alternatywa dla osób, dla których herbata czarna jest niewskazana.